16 آذر چرا روز دانشجو نامیده شد


16 آذر روز بزرگی در تاریخ این کشور است. روز اعلام انزجار و نفرت از آمریکا و انگلیس و حکومت طاغوتی که دست نشانده آنهاست و همچنین روز شهادت و ایثارجوانان دانشجوی این مملکت.
اما جریان از چه قرار است:
بعد از جریان کودتای 28 مرداد سال 1332 و سرنگونی دولت مصدق و بازگشت محمدرضا پهلوی به قدرت فضای خفقانی بر جامعه حاکم بود.در تاریخ 24 آبان اعلام شد که "نیکسون "معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران می آید تا اوضاع ایران را پس از کودتای 28 مرداد بررسی کند.از همان روز واکنش ها به این سفر از سوی آحاد مردم و به خصوص دانشجویان شکل گرفت .تا اینکه در روز 14 آبان ارتشبد زاهدی تجدید رابطه با انگلیس را رسما اعلام کرد و به این منظور قرار شده بود تا در چند روز آینده " دنیس رایت " کاردار جدید انگلیس در ایران وارد کشور شود. اعلام این خبر خشم ملت و دانشجویان را دو چندان کرد و اعتراضاتی در دانشگاه و بازار تهران صورت گرفت که با واکنش رژیم مواجه شد و تعدادی مجروح و زخمی شدند. این اوضاع در 15 آذر هم ادامه پیدا کرد و دانشکده های علوم، حقوق، پزشکی و داروسازی از همه ملتهب تر بودند.
در صبح روز 16 آذر ماموران گارد شاهنشاهی با تجهیزات و نیروهای زیادی وارد دانشگاه تهران شده بودند و این حرکت نشانگر این بود که قرار است اتفاقات خاصی به وقوع  بپیوندد. در یکی از کلاس های دانشکده فنی ماموران به بهانه دستگیری دو تن از دانشجویان که در اعتراضات شرکت کرده بودند وارد کلاس می شوند اما با واکنش تند سایر دانشجویان مواجه می شوند. در این میان ناگهان دستور آتش صادر می شود و دانشجویان به گلوله بسته می شوند که سه تن از انان به نام های احمدقندچی، آذر(مهدی)شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا به شهادت می رسند. فردای آن روز شاه تیمسار مزینی را برای دلجویی از دانشجویان وخانواده های شهدا و عذر خواهی  از مسئولین و اساتید دانشگاه به دانشگاه می فرستد. دو روز بعد یعنی در تارخ 18 آذر نیکسون به دانشگاه تهران می آید و دکترای افتخاری دریافت می کند.
و به این ترتیب روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی حکومت طاغوت در دفتر تارخ این ملت غیور به یادگار ثبت گردید.
روح آن شهیدان شاد و یادشان گرامی باد.

 

عرفان سعادت | دانشجوی پرستاریتمامی حقــوق مادی و معــنوی این سایت متــعلق به معـــاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می باشد - طراحی:پارسه وب